top of page

Halloween: jeho vznik, původ a tipy na filmy


Halloween

Halloween je v Česku stále vnímán jako veskrze americký svátek. A není na tom vlastně nic překvapivého. V americké kultuře se totiž tato tradice těší nebývale velké oblibě. Lidé utrácí nesmyslné částky za složité ale efektní výzdoby svých domů, pořádají veselé párty a děti obchází domy v sousedství, aby si vykoledovaly nějakou tu sladkost.


K výzdobě neodmyslitelně patří dýně, stejně tak i různé čarodějnice, duchové, kostlivci a umělá krev. Ostatně Halloweenský sortiment dnes najdeme i my v České republice v nejednom obchodě. Je ale skutečně na místě hledat původ Halloweenu ve Spojených státech?


Staří Keltové

Původ Halloweenu musíme hledat v o mnoho vzdálenější minulosti, než si možná myslíte. Kořeny tohoto svátku sahají až ke starým Keltům, kteří ho slavili ještě před začátkem našeho letopočtu. 31. říjen, kdy ostatně Halloween slavíme i v současnosti, považovali Keltové za čas, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.


Domnívali se, že právě v tento den, mají k mrtvým nejblíže, a proto jim stavěli různé oltáře. Na tyto oltáře potom umisťovali různé předměty, jejichž prostřednictvím se snažili spojení se svými mrtvými navázat. Používali například zvířecí lebky či ptačí pera. Tento svátek byl v keltštině zván Samhain, a jelikož šlo o svátek veskrze pohanský, v mnoha částech Evropy nepřežil období vrcholného křesťanství.


Díky Irsku

Halloween

Jak se křesťanství rozmáhalo po Evropě, pohlcovalo původní pohanské zvyky. Na některých místech pak nové křesťanské tradice splynuly s těmi starými, čímž bylo založeno na tradice nové. Pohanský svátek Samhain postupně téměř splynul s křesťanskou slavností Všech svatých.


1. listopadu křesťané uctívají všechny svaté, tedy i ty, kteří se nedočkali oficiálního svatořečení. V Irsku se tradice původního pohanského Samhainu uchovala, a tak se mohla mnohem později, v 19. století, společně s puritánskými poutníky dostat na území dnešních Spojených států.


Halloween

Proč zrovna Halloween?

Původně Keltové nazývali 31. říjen slovem Samhain, tak proč mu dnes říkáme právě Halloween? Jde totiž vlastně o předvečer všech svatých, který je v angličtině označován jako All Hallows’ Eve. Zkomolením tohoto názvu potom vznikl právě Halloween. Po takzvaném večeru Všech svatým následují Dušičky, jimž dáváme v České republice stále přednost. O nich si ale popovídáme zase příště.


Jak se slaví Halloween?

Řada amerických domácností období Halloweenu velmi prožívá, a i v Evropě se „dýňová výzdoba“ těší stále větší oblibě. Lidé pořádají tematické večírky, děti i dospělí se převlékají do kostýmů a domy se halí do složité a často velmi nákladné výzdoby. Hlavním symbolem jsou dýně, uplatnění však najde všechno děsivé. Děti obchází domy v sousedství a koledují. Podobně jako je tomu u nás na Velikonoce.

Halloween

Existuje však malý rozdíl, na který není radno zapomínat a tím je Trick-or-treat. Říkáte si, co to vlastně znamená? Pak pro vás máme jednoduché vysvětlení. S Halloweenským koledováním se totiž pojí větička „koledu, nebo něco provedu“, která v podstatě říká, že pokud malí koledníci za svou koledu nic neobdrží na oplátku, provedou nějakou lumpárnu majiteli domu. 1. listopadu proto mohou Američané najít svůj dům „ozdobený“ například toaletním papírem.


Co si pustit na Halloween?

Halloween

V posledních dvou dekádách stále roste množství těch, kteří na Halloween začínají svůj maraton Harryho Pottera. Zejména první dva díly vám navodí tu pravou Halloweenskou atmosféru. Pro příznivce tradičnějších snímků musíme doporučit film z roku 1990 Střihoruký Edward v hlavní roli s Johnnym Deppem. Díky režii nezaměnitelného Tima Burtona snímek získává pravý Halloweenský wibe, a to přesto, že se o Halloweenu ani neodehrává.


A u Tima Burtona zůstaneme. Pusťte si jeho Ukradené Vánoce nebo Mrtvou nevěstu. Nádherný a dojemný je také animovaná pohádka Coco, který vznikla v roce 2017 pod společnostmi Disney a PIXAR. Tento snímek krásně popisuje jednodenní propojení světů, stavění oltářů a komunikování se zemřelými. Jde o výbornou cestu, jak vysvětlit pozadí Halloweenu i mladším divákům. Ale nebojte se. Ani coby dospělí se rozhodně nebudete nudit. Můžeme vás skoro slíbit, že na konci i nějaká ta slzička patrně ukápne.

Halloween

Na téma Halloweenu bylo natočeno skutečně mnoho hororů, my však nejsme jejich velcí fanoušci, a proto vám žádný nedoporučíme. Velmi lehký kompromis mezi komedií a hororem je ovšem snímek Hubieho Halloween, který jistě ocení především četní fanoušci Adama Sandlera, který zde ztvárnil hlavní roli.


A jaké jsou vaše oblíbené filmy s Halloweenskou tematikou? Podělte se s námi v komentářích o vaše tipy! 😊 A komu na letošní podzim nebudou stačit příběhy napsané v Hollywoodu, navštivte nás ve mlýně a užijte si druhý ročník speciální akce Strašidelný mlýn. Nově jsme přidali také Komentované prohlídky v kulisách strašidelného mlýna pro dospělé. Rezervace jsou ovšem nutné a počet míst je omezený. Tak neváhejte a přijďte se k nám (trošku) bát!

22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Opmerkingen


bottom of page