top of page

Láska kvete v květnu: je doopravdy květen měsícem zamilovaných?


kvetoucí strom

Je květen měsícem zamilovaných? Proč tomu tak je, jak si vede v porovnání s únorem? První máj je vnímán jako svátek zamilovaných. Přemýšleli jste, ale někdy proč tomu tak je? Odkud se vzala tradice líbání pod třešní? Jestli si myslíte, že už před stovkami let se naši předci na znamená lásky chodili pusinkovat pod rozkvetlé stromy, pletete se.


První máj je sice v České republice vnímán jako tradiční svátek zamilovaných, jeho kořeny je nutné hledat v poměrně nedávné minulosti. První máj se začal formovat patrně až po vzniku Československa. Výrazně tomu přispěl tehdejší zájem o období národního obrození, a tedy i o slavné dílo Karla Hynka Máchy Máj.Ještě v době, kdy Karel Hynek Mácha své nejslavnější dílo napsal přitom nebylo myslitelné, aby si páry na veřejnosti projevovaly lásku líbáním. A proto také tento zvyk nemohl ještě v 19. století existovat. Postupem času, a s nástupem nových společenských pořádků po vzniku republiky, se ze spojení slavného Máje a třeští kvetoucích kolem pražského Petřína stal zvyk. Tím se ustanovila nová česká tradice.


rozkvetlé třešně jako symbol lásky

Oproti obecné představě, že je první máj TEN jediný a skutečně český tradiční svátek zamilovaných se tedy zdá, že je skutečnost malinko jiná. Ano, první máj doopravdy je český svátek zamilovaných, ale nelze jej pokládat za nijak převratně tradiční. Před druhou světovou válkou a před nástupem socialismu by jej totiž tehdejší generace nazývaly tradicí jen stěží, a po roce 1948 se z 1. května stal především svátek práce.

První máj jako svátek zamilovaných se tedy v podstatě ve velkém rozmohl až po revoluci, kdy tak začal být hojně ozančován v tisku, což souviselo s tehdejší snahou distancovat se od všeho socialistického. A 1. máj jako svátek práce byl u nás velkým socialistickým symbolem.

To znamená, že snaha držet se prvního máje jako „našeho“ svátku zamilovaných je vlastně zvláštní. Aktivně se stavíme proti „americkému“ Valentýnu, který se nám zdá jako cizí, nový a západní, a preferujeme první máj, který je narozdíl od staletí prověřeného Valentýnu jen pár dekád starý. Valentýn má i na našem území paradoxně hluboko sahající historii.


láska

Kde se svátek svatého Valentýna vzal?


Původ svátku svatého Valentýna sahá až do dob antického Říma a je patrně odvozen od pohanského svátku zvaného Lupercalia. Je sice sporné, kdo ve skutečnosti svatý Valentýn byl, avšak jistě dnes víme, že tradice posílání milostných lístečků je s námi již mnoho a mnoho staletí. Nejstarší dochovaná „valentýnka“ pochází z 15. století.


Posílání anonymních milostných dopisů, které se v současnosti zdánlivě šíří z USA se ve skutečnosti právě na území severní Ameriky dostalo z Evropy. V počátku 19. století totiž anglická pošta doručila až 60 tisící valentýnek. Díky tomu, že se ale později výrazně zlevnily poštovní známky, „službu“ si mohlo dovolit víc lidí, a tak se tento zvyk ještě dále rozšiřoval.


Jak se láska (ne)slaví ve světě


Česká republika sice nechápe květen jako měsíc zamilovaných sama, nicméně tento čas není přijímán zdaleka tak univerzálně jako svatý Valentýn. I přesto, že se oslavám svatého Valentýnu spousta Čechů brání a odvolává se právě na první máj, 14. února vnímají jako svátek zamilovaných lidé z mnoha zemí světa.


V Dánsku si například mladí posílají básničky, které mohou být stejně tak vtipné jako romantické. Zpravidla je vymýšlejí a není zvykem, že by je Dánové kupovali v obchodech již natištěné. Ve Finsku není den svatého Valentýna zasvěcen oslavě lásky ale přátelství. 14. února je proto zvykem obvolávat staré kamarády a chodit na večeře třeba s kolegy z kanceláře. A k tamním oslavám nepřekvapivě patří i saunování.


Ve Vídni je zase zvykem, že páry vyráží tančit. Konají se různé akce v tanečních sálech po celém městě, čemuž nahrává i skutečnost, že v té době je plesová sezóna v plném proudu. Pokud ale není „po ruce“ žádný ples, nevadí! Vy a vaše vídeňská láska se vždycky můžete inspirovaz u Britů a jít po jejich vzoru na brusle.


Svatý Valentýn se netěší oblibě jen v anglosaském světě, kde pomalu proniká do stále většího počtu domácností, ale svou tradici má například i na Filipínách. A když je řeč o filipínských tradicích, tak i ta valentýnská stojí za to. V tento den se totiž každoročně odehrají hromadné svatby, na nichž si své „ano“ řeknou desítky i stovky snoubenců.

Láska se nejen v Ghaně slaví čokoládou

Ghana dokonce ze dne svatého Valentýna udělala národní den čokolády, čímž chtěla zvýšit turismus v zemi. Tomu se říká dobrý tah!


Ne všude je jsou ale únorová srdíčka, růžičky a laskominy přijímány kladně. V takové Saúdské Arábii jsou oslavy svatého Valentýna dokonce zakázané, jelikož panuje obava, že podporují předmanželskou (či dokonce mimomanželskou) lásku mezi mužem a ženou. O stejnopohlavním párech ani nemluvě. A to všechno je tamní mentalitou pokládáno za hřích.


Vede v České republice 1. máj nebo Valentýn?


jednoduše se nabízí říct, že 1. máj. Nenajdete mezi lidmi totiž tolik odpůrců. I když se ale naoko mnoho lidí dušuje, že „Valentýn je americký svátek (není! 😉), který rozhodně neslaví“ realita tomu příliš neodpovídá. Češi vnímají tento svátek poměrně rozpačitě a „cize“, přesto ho ale 43 % slaví. A to není vůbec málo. Ve srovnání s jinými zeměmi se ale držíme při zemi. Za dárky ke Valentýnu i k 1. máji obvykle neutrácíme více než pár stovek.


V České republice se nijak neujala tradice obdarovávat se v tyto dny hodnotnými dary, nicméně květinou, čokoládou případně dobrou večeří nelze nic zkazit. Ostatně přinést partnerovi drobnou pozornost je vždycky dobrý nápad. Jen tak pro radost! Nejen, když je v kalendáři „to správné“ datum.


A co vy? Vnímáte první máj či svatý Valentýn jako zkomercializovanou povinnost nakupovat bonboniéry ve slevě nebo vítáte tuto příležitost jako extra možnost ukázat své polovičce, že vám na ní záleží? Dejte nám vědět v komentářích! 😊

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Únor

Comments


bottom of page